• کلینیک دندانپزشکی مهرگان

نخ دندان

نخ دندان

نخ دندان

1-  اندازه ای در حدود 30 تا 45سانتی متر از نخ دندان که بتوان ما بین انگشتان دو دست گرفت، کافی است .
2- یک سر نخ را 2 تا 3 دور بدور انگشت  میانه یک دست چرخانده و حدود 10 سانتی متر آن طرف تر چند دور نخ را بدور انگشت میانه دست دیگر بچرخانید در نتیجه در این حالت با خم کردن انگشتان میانه دو دست به داخل (به سمت کف دست )نخ از طرفین محکم کشیده شده و انگشتان سبابه وشست آزاد بوده وقادر به هدایت درست و انجام مانورهای لازم خواهند بود، علاوه بر این نخ مصرف شده بدور انگشت اول پیچیده خواهد شد و نخ تمیز از انگشت دیگر باز می شود.
3-  عمومأ از انگشتان شست جهت هدایت نخ به سمت دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت هدایت آن به سمت دندان های پائین استفاده می شود.
4-  نخ دندان را محکم بین انگشت شست وسبابه بکشید وسپس آن را از بین ناحیه تماس دو دندان و یا یک حرکت جلو وعقب عبور دهید.
5- توجه کنید که نخ را به هیچ وجه با فشار از ناحیه تماس عبور ندهید چون ممکن است پس از عبور ناگهانی  از ناحیه تماس به لثه بین دندانی صدمه بزنید.
6- هنگامی که نخ دندان در ناحیه زیر تماس بین دو دندان قرار گرفت نخ را به آرامی به سمت پایین  به ناحیه شیار لثه هدایت کنید و سپس آن را روی سطح تماس یکی از دندان ها بکشید تا کاملأ روی سطح خوابیده و با دندان منطبق شود سپس نخ را محکم در طول دندان به سمت بالا حرکت داده و مجددأ به آرامی آن را به داخل شیار لثه هدایت کنید (یعنی بصورت عمودی بالا و پایین شود نه بصورت افقی جلو و عقب کنید ) سپس نخ را در امتداد لثه بین دندانی حرکت داده و همین کار را بر روی سطح ددان مجاور تکرار کنید  این کار را در تمامی سیستم دندانی از جمله پشت آخرین دندان ها نیز انجام  دهید. 
کشیدن نخ بین دندان ها می تواند با استفاده از یک وسیله نگه دارنده نخ دندان اسان تر انجام گیرد.
اگر چه استفاده از چنین وسایلی عمومأ وقت گیر تر از نخ نخ کشیدن به کمک انگشتان دست می باشد ولی انهات می توانند برای برخی از بیماران فاقد مهارت های حرکتی مفید باشد.
در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منجر به پاره شدن نخ دندان شود. سه مشکل ممکن وجود داشته باشد که در این صورت حتمأ باید با دندانپزشک مشورت کنید. اول پوسیدگی در بین دو دندان دوم وجود جرم در این ناحیه (جرم با نخ دندان دندان برداشته نمی شود)و سوم پر کردگی  و ترمیم نا مناسب یا لبه پروتز نامناسب.

✴️ نخ دندان قبل یا بعد از مسواک ؟

بهترین زمان استفاده از نخ دندان در حین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم و خمیر دندان به خوبی کف کرد مسواک را موقتا کنار گذاشته و از نخ دندان در بین دندان ها استفاده میکنیم و پس از آن مسواک زدن را ادامه می دهیم.اگر حوصله چنین کاری را ندارید بهتر است قبل از مسواک زدن با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید وبعد مسواک بزنید تا مواد غذایی مانع رسیدن فلوراید خمیر دندان به ناحیه بین دندان ها نشوند. البته نخ دندان پس از مسواک زدن نیز قابل استفاده است در چنین حالتی بهتر است نخ دندان شما حاوی فلوراید باشد
استفاده از نخ دندان به منظور برداشت پلاک میکروبی از سطوح بین دندان ها توصیه می شود. نخ دندان بصورت الیاف نایلونی با رشته های متعدد است.
یک نخ دندان خوب باید در سطح مقطع خود حالت مستطیل و نواری داشته باشد (نه مثل نخ خیاطی گرد)تا کاملا روی سطح دندان بخوابد. ثانیأ نباید به راحتی ریش ریش شود و آخر این که به مواد مومی ، معطر (معمولأاسانس نعنا) و ترجیحا فلوراید آغشته شده باشد.

✴️ اصول استفاده از نخ دندان

1- نخ دندان باید تمام سطح دندان را پوشش بدهد. یعنی اگر دندان را یک مکعب فرض کنید . نخ باید بتواند روی یک وجه کاملأ بخوابد.حال اگر در سطحی که نخ خوابیده یک فرو رفتگی باشد، نخ دندان دیگر قادر به تمیز کردن پلاک داخل فرو رفتگی نخواهد بود و باید از یک وسیله مخصوص به نام مسواک بین دندانی استفاده کرد. تشخیص این فرو رفتگی معمولأبه عهده دندان پزشک شماست.
2- نخ دندان باید در تمام سطح بین دو دندان کشیده شود نه فقط ناحیه زیر لثه. یعنی باید از محل تماس دو دندان تا حد اکثر جایی که با فشار ملایم نخ دندان شیار لثه می رود . کشیدن نخ دندان را انجام بدهید. گاهی برخی افراد عنوان می کنند  که مرتب  از نخ دندان  استفاده می کنند ولی پوسیدگی بین دندان ها یشان وجود دارد. دلیلش هم  همین دو نکته ساده است

بازگشت