• کلینیک دندانپزشکی مهرگان

دانستنی هایی از خمیر دندان

دانستنی هایی از خمیر دندان

دانستنی هایی از خمیر دندان


آیا خمیر دندان باعث سایش دندان میشود؟آیا از هر سنی میتوان به کودک  خود برای مسواک زدن خمیر دندان داد؟
یک خمیر دندان ساده و استاندارد، دارای اجزائی با وظائف مشخص و نسبتا مهم است.  این اجزاء شامل طعم دهنده و اسانس ها، خوشبو کننده، مواد ساینده، ترکیبات ضد پوسیدگی و جرم و ... است. مثلا مواد ساينده  در خميردندان، علاوه بر صیقلی کردن سطح دندان، در حذف رسوبات روي دندان‌ ها (پلاک) موثرند. میتوان گفت  این مواد ساینده در نقش سفيدكننده دندان نیز تا حدی کمک میکند.خمیر دندان های خوشمزه و خوشبو، برای اینکه خمیر دندان ما خوشبو و معطر باشد، طبیعی است که به آن ترکیبات اسانس و خوشبوکننده اضافه کنند. پس این اسانس ‌ها هستند که خميردندان را خوش‌ بو و گاها طعم دار (دارچین، نعنا و ...) مي ‌كنند.

هميشه از خميردندان حاوي فلورايد استفاده كنيد.
توصیه مهم در زمینه بهداشتو سلامت دهان و دندان، روزانه حداقل دو مرتبه مسواك زدن با خميردندان حاوي فلورايد مناسب است. به عنوان یکی از مهمترین عناصر در خمیردندان، ترکیبی وجود دارد که از فعالیت باکتری ها و عوامل مسبب پوسیدگی دندان و مشکلات لثه جلوگیری میکند. مینا و ساختار ضعیف شده دندان را تقویت میکند و برای کاهش محیط اسیدی و مملو از باکتری دهان، به کمک بزاق می آید! و خلاصه نقش حیاتی در کیفیت درجه بندی یک خمیردندان خوب دارد. این جزء مهم چیزی نیست جز "فلوراید" که همانطور گفته شد، ركيب و درصد این جزء در خميردندان‌ هاي مختلف، متفاوت است. انجمن دندانپزشکان آمریکا خمیر دندان ها را از لحاظ فلوراید تقسیم بندی کرده است برای حد فلوراید یک حد مشخصی قرار داده است. لذا خمیر دندان هایی که خارج از این محدوده (عموما کمتر و یا بعضا بیشتر) حاوی فلوراید باشند، از لحاظ استاندارد آمریکا فاقد کیفیت مناسب هستند. این میزان حدود PPM 1100 است.
یک سئوال که زیاد پرسیده میشود: حکایت خمیر دندان "جرم گیر" است؟

 اینکه اصولا این خمیر دندان چقدر موثر است و آیا این خمیر دندان ها میتوانند جرم را از روی دندان حذف کنند؟
در جواب باید گفت که "خیر"! بايد توجه داشت كه جرم، رسوبي بسیار سخت است و هیچ وقت با  مسواک و خميردندان حذف نمیشود و براي برداشت آن حتما بايد جرم‌ گيري توسط دندانپزشك انجام شود. هیچ خمیر دندانی هیچ گاه قادر نخواهد بود جرم را از روی دندان شما حذف یا اصطلاحا بِکند. بلکه اساس این خمیر دندان ها (حتی تا حدی و نه صد در صد) کمک به پیشگیری از ایجاد جرم جدید روی سطح دندان است (و نه حذف جرم های موجود). در خميردندان‌ های "جرم ‌گير" یا "مخصوص سيگاري‌ ها" که فراوان تبليغ مي‌ شوند، میزان مواد ساينده هم بالا است. بايد دقت داشت كه اين بالا بودن مواد ساينده لزوما به معنی یک حُسن برای خمیر دندان نیست، چرا که در صورت مصرف طولانی مدت مي ‌تواند موجب سایش روی ميناي دندان شما شود. از این رو توصیه میشود که در صورت علاقه به استفاده از این خمیر دندان ها، اولا آنها بايد هر چند روز يك بار استفاده كرد و  دوما در فواصل استفاده از آن ها، از خميردندان معمولي استفاده کنید. سوما اینکه باید بدانید خميردندان‌ هاي ساينده تنها نقش كمي در سفید کردن دندان ‌ها دارند و انتظار معجزه از آنها نداشته باشید.


کودک و خمیر دندان، از چه سنی و با چه خمیر دندانی؟
 
در مورد كودكان نیاز به اندکی دقت و آگاهی از یک نکته مهم است. اینکه اگر کودک شما هنوز نمیتواند کنترل مناسبی روی قورت ندادن و بیرون ریختن محتويات دهان و کف خمیر دندان داشته باشد، از مصرف خمیر دندان فلوراید دار اجتناب کنید. عموما این زمان تا حدود سنین 3 سالگی است. توجه کنید که این گفته اصلا به این معنی نیست که کودک شما مسواک نزند و یا از خمیر دندان استفاده نکند. حتی در زمان خردسالی هم شما میتوانید دندان ها را با استفاده از مسواک های نرم مخصوص با خمیر دندان های مناسب (بدون فلوراید) تمیز کنید. نظارت شما بر مسواک زدن کودک بهتر است تا هفت الی نه سالگی ادامه داشته باشد. این زمانی ایست که کودک میتواند کنترل و تسلط مناسبی بر حرکات و مانورهای مسواک زدن در سطوح مختلف دندان ها داشته باشد.

بازگشت