• کلینیک دندانپزشکی مهرگان

دلایل حساسیت دندانی

دلایل حساسیت دندانی

دلایل حساسیت دندانی

ترشی ها و غذاهای اسیدی
مواد غذایی اسیدی مانند ترشی ها، لیمو و … می تواند یک لایه از مینای دندان شما را در خود حل کند و از بین ببرد و به این ترتیب دندان های شما را حساس کند. از مک زدن میوه های اسیدی مانند لیمو خودداری کنید و بعد از مصرف آن ها بلافاصله با آب دهان خود را بشویید.
ترک های دندانی
حضور ترک هایی که با چشم دیده نمی شوند بر روی دندان شما می تواند آن ها را حساس کند. ترک‌ها می توانند خود به خود، در اثر ضربه و یا شکستن چیز‌های سفت یا عادات غلط مانند جویدن یخ، شکستن و خرد کردن غذا‌ها و اشیای سفت با دندان ایجاد می شوند. بعضی ترک ها نیاز به درمان دارند.
مسواک زدن با روش غلط
مسواک زدن با روش غلط یا استفاده از مسواک نامناسب می تواند به سلامت دندان آسیب برساند. مسواک زدن با فشار زیاد و با ضربات افقی به همراه استفاده از مسواک های سفت، مینای دندان شما را نازک کرده و دندان های شما را حساس می کنند.
مسواک زدن با روش غلط همچنین باعث افت لثه شما می شود و ریشه دندان هایتان را در معرض مواد غذایی با دماهای مختلف قرار می دهد.
پوسیدگی ها یا ترمیم های نزدیک به عصب
وجود پرکردگی بر روی دندان، می تواند درجاتی از حساسیت برای آن دندان ایجاد کند. در حضور پوسیدگی‌ها و پرکردگی‌ های نزدیک عصب، چون لایه های حفاظت کننده پالپ (عصب) دندان در برابر تغییرات حرارتی وجود ندارد، دندان ها بیشتر حساس می شوند.
سایش دندانی (دندان قروچه)
سایش دندان ها (دندان قروچه) بر روی هم علل مختلفی می تواند داشته باشد. اعم از مشکلات عصبی، کشیده شدن دندان‌ ها و به هم خوردن نابه جای دندان ها به روی هم و حتی حضور انگل‌ها در بدن. از بین رفتن مینا و عاج در اثر سایش، دندان ها را در معرض حساسیت قرار می دهد.
درمان های دندانپزشکی
درمان های دندانپزشکی مثل پرکردگی و سفیدکردن دندان ها می تواند آن ها را حساس کند. سفیدکردن دندان ها ممکن است تا درجاتی حساسیت ایجاد کند. (شیوع آن بالا بوده و بین 55 تا 75 درصد است) ولی این حساسیت به طور معمول موقت بوده و برطرف می شود.
درمان های پریودنتال(لثه) مانند جراحی لثه هم می تواند اثر جانبی حساسیت دندانی را به دنبال داشته باشد. حساسیت بعد از پرکردن دندان هم معمولا بعد از مدتی برطرف می شود. اما گاهی ادامه این حساسیت، نیاز به درمان ریشه (عصب‌کشی) را موجب می شود.

بازگشت