• کلینیک دندانپزشکی مهرگان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟

دندان‌ها بخش بسیار مهم و حساس در بدن هستند تا آنجاکه یکی از مهمترین جنبه‌های زیبایی صورت به شمار می‌آیند. مهمترین نکته در مورد دندان‌ها تمیز بودن میان آن‌ها و سفید بودن سطح دندان است.

علی رغم تصور اغلب مردم از رنگ طبیعى دندان که سفید قلمداد مى شود، باید گفت طیف رنگ طبیعى دندان از سفید شروع شده و تا قهوه اى را در بر مى گیرد و ترکیبى از رنگهاى سفید، زرد، نارنجى، خاکسترى و قهوه اى است.

وی افزود:رنگ دندان به عوامل ژنتیکى، محیط رشد و نمو کودکان و آب آشامیدنى منطقه محل زندگى از نوزادى تا سنین ٨ تا ٩ سالگى بستگی دارد.

وی با بیان اینکه یک سرى از نیازهاى درمانى که در حیطه دندانپزشکى مورد پرسش مراجعه کنندگان قرار مى گیرد، درخواست سفید کردن دندانهایشان است؛ تصریح کرد: این نیاز با بررسى و معاینه و لحاظ برخى ملاحظات تشخیصى-درمانى، در موارد بسیاری قابلیت اجرا دارد.

براىسفید کردن دندان ها که در اصطلاح پزشکى به بلیچینگ دندان معروف است از یک ماده مؤثر سفید کننده که بر روى میناى دندان عوارض سوء و مخرب نداشته باشد استفاده مى شود و روشهاى مصرف این ماده بر روى دندان باعث تغییراتى در روشهاى درمانى آن شده است

فقط مواردى از زردى دندان‌ها را مى توان سفید کرد که دندان‌ها مشکلات پاتولوژیک یا تکاملى نداشته باشند.

در برخى از نقاط یا نواحى رنگ پریده بر روى سطح دندان که به دلیل مشکلات ساختارى در مراحل تشکیل دندان بوجود آمده است یا نشان دهنده مراحل اولیه پوسیدگى دندانى است  یا نواحى رنگى به دلایل مشکلات و شرایط حین رشد بیمار،  از این روش درمانى نمى توان بهره برد.

معایب و مزایای بلیچینگ دندان را بشناسید

شاید مهم‌ترین مزیت استفاده از این نوع درمان‌ها ارتقای زیبایى فرد در هنگام لبخند و در برخى افراد افزایش اعتماد به نفس آنها در روابط اجتماعى است، اما جالب است بدانید که سفید کردن دندان‌ها با معایب و عوارض جانبی نیز می‌تواند همراه باشد  عادات غذایى بیمار از جمله مصرف مواد غذایى رنگى نظیر چاى، قهوه، نوشابه هاى رنگى، استعمال دخانیات و عدم رعایت دقیق بهداشت دهانى مى تواند عامل زودتر از دست دادن نتایج درمان سفید کردن دندان‌ها باشد.

بازگشت